warsztaty filmowe
Filmiki PDF Drukuj Email

Filmiki animacji pokatkowej o Gminie Nowe Brzesko nakręcone przez gimnazjalistów ze szkoły w Sierosławicach i w Nowym Brzesku.

"Gmina Nowe Brzesko widziana oczami gimnazjalistów"
Filmik animacji poklatkowej nakręcony przez Gabrielę Gaik i Katarzynę Piekarz.

Następny filmik zrobiła Magdalena Krosta, Martyna Stolarska, Nikola Migas.

Trzeci prezentowany film animacyjny przygotowały uczennice: Aleksandra Armatys, Julia Wyczesany, Ewelina Gorzałczany, Julia Jędracha, Justyna Charzewska, Magdalena Stępińska, Wiktoria Warchoł.

A oto filmik Aleksandry Armatys i Julii Wyczesany.

Filmik animacji poklatkowej przygotowany przez uczniów ze Sierosławic: Małgorzatę Bukowiecką, Oskara Czekaja, Joannę Korcz, Magdalenę Kozłowską, Gabrielę Gajowiec, Dominika Gosławskiego, Izabelę Sędek, Weronikę Świątek, Aleksandrę Wypych.

warsztaty filmowe5 PDF Drukuj Email

WARSZTATY FILMOWE to tytuł projektu realizowanego przez uczniów i nauczycieli gimnazjum w Nowym Brzesku i w Sierosławicach. Projekt rozpoczął się 6 czerwca i trwał do 14 października 2016 roku. Jest on współfinansowany przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Małopolska Lokalnie oraz Województwo Małopolskie. Operator Projektu Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze

Głównym celem projektu było stworzenie możliwości rozwijania naszych zainteresowań filmem i fotografią.

Celami szczegółowymi były:

• nabycie umiejętności nagrywania filmów w animacji poklatkowej,

• poszerzenie zainteresowań filmem i fotografią,

• rozwijanie twórczej inicjatywy i wiary we własne możliwości,

• propagowanie pożytecznego i ciekawego sposobu spędzania wolnego czasu,

• integracja młodzieży gimnazjalnej ze szkoły w Nowym Brzesku i Sierosławicach.

A oto opis tego, co robiliśmy przez pawie 5 miesięcy.

Pierwsze spotkanie odbyło się 8 czerwca. Prowadziła je pani Katarzyna Porębska. Uczestnicy projektu zapoznali się z filmami, których przewodnim mottem było „REŻYSERIA - Najważniejsza rzecz w filmie"; zaprezentowany został film dokumentalny pt „Głowy”. Następnie odbyła się prelekcja prowadzona przez pana Łukasza Żelichowskiego, który mówił o dźwięku w filmie. Dźwięk, podobnie jak warstwa wizualna, poddawany jest głębokiej ingerencji montażowej. Pan Łukasz zwrócił uwagę na sposób i cel montowania dźwięku. Prelekcja umożliwiła zrozumienie złożoności konstrukcji filmowej oraz pokazała, jak ważne są efekty specjalne oraz ścieżki dźwiękowe.

Na sobotnich warsztatach 18 czerwca odbyła się gra w kalambury filmowe, a uczestnicy zgadywali nagrane przez siebie dźwięki. Odbyła się też projekcja filmu amerykańskiego pt. „Szósty zmysł”. Po filmie, zgodnie z założeniami, dyskusja dotycząca filmu.

21 czerwca uczestniczyliśmy w Festiwalu Filmowym Kinolub w Krakowie. Była to filmowa podróż po wszystkich zakątkach świata. W programie festiwalu znajdowały się pokazy filmów z całego świata, spotkania z twórcami, warsztaty filmowe i konkurs filmów amatorskich. Uczestniczyliśmy w projekcji filmu „Stresujące przygody Pudłogłowego i Okrągłogłowego” Bohaterowie filmu trafili do świata zanieczyszczonego, gdzie musieli stawić czoła wielu przeciwnościom, takim jak bezrobocie czy bezduszna biurokracja. Po projekcji filmu odbyła się prelekcja i dyskusja, w której bardzo aktywnie uczestniczyliśmy.

28 czerwca rozpoczęło się „ Wakacyjne Lato Filmowe w Nowym Brzesku”.
Pierwszy film, jaki obejrzeliśmy to "Krzyk" – amerykański horror filmowy z podgatunku slasher w reżyserii Wesa Cravena. Film, oprócz horroru, łączył w sobie także elementy pastiszu oraz filmu kryminalnego.   Ten film to już klasyka,choć praktycznie dająca coś nowego, taki młodzieżowy horror. Dobre aktorstwo,niesamowity klimat, wciągający i zaskakujący finał, dobra muzyka.

W nocy z 1 na 2 lipca w Domku Parafialnym w Nowym Brzesku odbyła się Noc Filmowa. Obejrzane filmy to „Blair Witch projekt” - o trójce studentów, którzy wyruszają z kamerą w głąb lasu w poszukiwaniu śladów przerażającej wiedźmy, „Zielona mila” - w którym emerytowany strażnik więzienny opowiada o niezwykłym mężczyźnie, niewinnie skazanym na śmierć za zabójstwo dwóch 9-letnich dziewczynek, „Zmierzch” o Isabelli Swan, szukającej swego miejsca w świecie. Poznając przystojnego, błyskotliwego i intrygującego Edwarda Cullena nie zdaje sobie sprawy, że znajomość ta wstrząśnie jej życiem i zmieni je na zawsze.To zrealizowana z rozmachem historia o zakazanym, burzliwym i niebezpiecznym romansie.Zakończeniem nocy była nowa odsłona przygód genialnego detektywa Sherlocka Holmesa i jego oddanego przyjaciela dr Johna Watsona.

31 sierpnia odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu Wakacyjne Lato Filmowe w Nowym Brzesku, na którym oglądaliśmy film „Gnijąca panna młoda” Tima Burtona – film animowany2005 roku, tworzony tzw. metodą poklatkową. Wszystkie role odgrywają lalki z mechanizmem przekładniowym. Victor przypadkiem oświadcza się nieżyjącej dziewczynie. Nieboszczka zabiera młodzieńca ze sobą do świata zmarłych, by go poślubić…

23 września pojechaliśmy do kina studyjnego „Agrafka”, tam uczestniczyliśmy w warsztatach filmowych pt. "SCENARIUSZ - Podstawa każdej opowieści”. Zaprezentowano nam niemy film pt. „Gorączka złota.” Większość z nas oglądała pierwszy raz film tego rodzaju. Ta niezwykle barwna chaplinowska komedia stała się inspiracją dla naszych animowanych filmów o gminie.

30 września wysłuchaliśmy prelekcji pt - „ZDJĘCIA - Sztuka operatorska" oraz obejrzeliśmy klasykę komedii "Pół żartem pół serio" z nieśmiertelną Marylin Monroe w roli głównej. Błyskotliwe dialogi, zabawne gagi były podstawą do krótkiej dyskusji po obejrzeniu filmu.

1 października odbyły się warsztaty robienia zdjęć oraz nagrywania filmów animacji poklatkowej. Czterogodzinne spotkanie szybko minęło, pani prowadziła je w sposób bardzo interesujący. Miała wiele zapału i charyzmy. Po tych warsztatach zabraliśmy się do kręcenia naszej animacji poklatkowej.

Przez cały tydzień trwała wytężona praca. Efekty pracy przedstawiamy poniżej.